Виконання Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року

Нормативно-правові акти

Указ Президента України «Про забезпечення створення безбар’єрного простору в Україні»
Закон України «Про внесення змін до деяких законів України про освіту щодо організації інклюзивного навчання»
Конвенція ООН про права осіб з інвалідністю
Розпорядження Кабінету Міністрів «Про затвердження складу міжвідомчої робочої групи з питань розроблення проекту Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні»
Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану заходів щодо створення безперешкодного життєвого середовища для осіб з обмеженими фізичними можливостями та інших маломобільних груп населення на 2009—2015 роки «Безбар’єрна Україна»
Постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження критеріїв доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення приміщень, що надаються дільничним виборчим комісіям звичайних виборчих дільниць для організації їх роботи та проведення голосування»
ДБН «Інклюзивність будівель та споруд»


НАЦІОНАЛЬНА СТРАТЕГІЯ
із створення безбар’єрного просторув Україні на період до 2030 року

ПЛАН ЗАХОДІВ на 2023-2024 роки з реалізації Національної стратегії із створення безбар’єрного простору в Україні на період до 2030 року

ДОВІДНИК БЕЗБАРʼЄРНОСТІ

Перша леді України Олена Зеленська презентувала електронну версію «Довідника безбар’єрності». Посібник покликаний зафіксувати нові норми безбар’єрної мови та стати гідом з коректного спілкування. Презентація відбулася в Міжнародний день загального доступу до інформації за участю журналістів і головних редакторів провідних українських медіа.
«Довідник безбар’єрності» – проект з відкритим кодом, доступний для використання та цитування, який також можна доповнювати. Над ним працювали правозахисники, психологи, батьки, які виховують дітей з інвалідністю, українські та міжнародні експерти.
Посібник доступний за посиланням
/Files/images/Безбар\'єрність.pngБезбар’єрність – це не тільки доступ до фізичних об'єктів. Це значно ширше поняття, яке включає в себе не лише різні сфери діяльності, але і категорії мислення та взаємодії з іншими людьми, як рівними. «Довідник безбар’єрності», який у вересні презентувала перша леді Олена Зеленська, у доступній формі пояснює, чому не можна обмежуватися пандусами, якщо хочемо жити у безбар’єрному світі, а також, чому мова спілкування дуже важлива.
Структура Довідника включає в себе чотири розділи: «Складові безбар’єрності», «Правила мови», «Словник» та «Безбар’єрний календар».
Розділ «Складові безбар’єрності» простою та доступною мовою розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, універсальний дизайн тощо.
Наприклад, стереотипи пояснено як усталені шаблони мислення або так звані кліше. Довідник уточнює, що за своєю суттю стереотипи є дуже небезпечним явищем, адже вони створюють тло для стигматизації – «таврування» людей через якісь їхні ознаки.
У розділі «Правила мови» наведені та пояснені принципи безбар’єрної мови – мови, у якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини.
Так, Довідник рекомендує використовувати нейтральну термінологію, без зайвого емоційного забарвлення. Поширені випадки, коли вживають фразу «людина, яка страждає на ...». Однак існують такі види порушень, з якими людина живе упродовж життя, але це не перетворює його на суцільні муки. Це, наприклад, аутизм, цукровий діабет, гіпертонія, сколіоз, ВІЛ/СНІД. Тому замість «страждає» доречно говорити «має» або «живе»: «людина, яка має діабет», «людина, яка живе з ВІЛ».
У розділі «Словник» зібрані поняття, які некоректно вживати стосовно різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і пояснюється, чому саме так.
Наприклад, не варто казати «шизофренік», бо це слово вже давно стало образливим і використовується як лайка. Поширену фразу «ВІЛ-інфікований» Довідник радить замінити на коректну «людина з ВІЛ/СНІД». Також не варто казати «наркоман», або «алкоголік», адже ці слова просякнуті стигмою та негативним ставленням до людей, які живуть з цими видами залежностей.
Розділ «Безбар’єрний календар» розповідає про важливі дати, визначні і пам’ятні дні та пояснює, як їх відзначати та коли привітання є недоречними.
Наприклад, 13 жовтня відзначається День незрячих людей, відомий також як День «білої тростини». Довідник пояснює, навіщо його започатковано та які заходи варто проводити у цей день.

Інформаційні матеріали

«ДЛЯ ДІТЕЙ суспільство без бар’єрів» відеоматеріал №1, №2, №3:
https://drive.google.com/file/d/17wfGD1UczknroJ6_IkW_XUhFP18IpxG_/view?fbclid=IwAR2GA80I95T6jJkqYrL5QykBksAYjfYnoRjGQX1BuYttm2oGDRvTud6az28
https://drive.google.com/file/d/1NgQnZQyFPZxe1R5Ef9pFgGVKgFY61buH/view?usp=sharingwym-1680016082705
https://drive.google.com/file/d/1lJgpV-oAcLK-AjS1TMZVWBbGSrA3DdqY/view?usp=sharing

Суспільство без бар’єрів – це створення щасливого майбутнього для кожної дитини.

https://mon.gov.ua/ua/news/v-ukrayini-startuvala-informacijna-kampaniya-dlya-ditej-suspilstvo-bez-baryeriv

Як боротися зі стереотипами, що заважають суспільству? Роз'ясненнями, починаючи з виховних занять у дитячому садочку й закінчуючи засобами масової інформації.

Детальніше про стереотипи суспільства можна дізнатися з освітнього серіалу "Безбар'єрна грамотність".
Пройди тест в кінці серіалу, щоб отримати сертифікат.
Посилання на серіал:
https://osvita.diia.gov.ua/courses/barrier-free-literacy?fbclid=IwAR1DyfzCQjM7-_WduOg3Wwy6DE-gYprHZY18qZTQFonKQ0A2d2gL7hN6l2E
Виховна година на тему "Безбар'єрність"
МЕТОДИЧНІ ВКАЗІВКИ ДЛЯ ВИХОВАТЕЛІВ ЗДО ЩОДО ЗАПРОВАДЖЕННЯ БЕЗБАР’ЄРНОГО – ПРОСТОРОВОГО СЕРЕДОВИЩА ФІЗКУЛЬТУРНО-ІГРОВОГО МАЙДАНЧИКА

Кiлькiсть переглядiв: 251