Виховання без покарання - поради психологів

Питання про те, чи можливо виховання без покарання, актуальне і для майбутніх батьків, і для тих мам і тат, які намагаються знайти компромісні рішення, заспокоюючи власних примхливих і неслухняних дітей. При всій складності відповідь криється в самому формулюванні питання.

По-перше, спробуємо розібратися, яка причина капризів і неслухняності дітей. По-друге, як саме протистояти напору малюка, залишаючись при цьому його надійним другом і соратником. По-третє, чи варто уникати покарання або вважати його обов'язковим елементом процесу виховання, але в іншому, відмінному від традиційного тлумаченні.

Причини поганої поведінки і суть методики переорієнтування


Сімейний консультант К. Кволс вважає покарання, яке реалізується у формі агресії, психологічного чи фізичного тиску, одним з найдієвіших інструментів для деформації особистості малюка, формуванню у нього комплексів і безвідповідального ставлення до себе і свого життя.

Покарання - це прояв неконтрольованої поведінки дорослого, яке вселяє в дитину страх і невпевненість, з одного боку, і образу, з іншого. Провинений замість того, щоб відчути сором за свій вчинок, намагається всіма силами уникнути покарання, культивуючи в собі впертість, непоступливість або навіть мстивість.

З цього пояснення поведінки неслухняної дитини зрозуміло, що не варто карати дітей. Вони повинні навчитися самостійно контролювати поведінку з опорою на сформовані ціннісні орієнтації, вести себе відповідно до ситуації, нести відповідальність за прийняті рішення та вчинені вчинки.

Отже, у вихованні можна відмовитися від покарань і крику, переорієнтувавши свою поведінку і поведінку дітей. Батькам не можна карати дітей, але можна навчитися поважати їх думку і знаходити взаємовигідні рішення. Без сумнівів, дітей треба любити і виховувати, але цього недостатньо. Більш важливо дати їм зрозуміти, що вони приносять користь, тобто допомогти реалізувати свої таланти.

Переорієнтування слід починати тільки після того, як встановлена ​​причина неслухняності дитини. В іншому випадку відповідна дія може бути не тільки помилковою, але і шкідливою для відносин батьків і дітей.

Отже, в зухвалій формі неслухняності можна побачити, що дитина просить батьків про увагу, пробує впливати на них, мстити або ухилятися від покладених на неї обов'язків.

Дитина потребує уваги. Виховання дітей без крику починається з визначення причин їх поганої поведінки. Вимагаючи від дорослого уваги, дитина може робити щось таке, що діє дратівливо на батьків. У такому випадку необхідно:

1. Не дивитися на дитину і не заглядати їй в очі.

2. Не розмовляти з нею.

3. Погладити по спині або волоссю, щоб вона відчула вашу любов.

Діяти необхідно негайно, інакше роздратування призведе до бажання покарати, не розібравшись у причинах того, що відбувається.

Про бажання вплинути на ситуацію свідчить те, що дитина зухвало вередує, кричить чи бавиться після батьківського зауваження. Стратегія батьківської поведінки повинна вибудовуватися з відповіді на питання, як допомогти дитині проявитися в цій ситуації. Потім необхідно постаратися створити:

1. Можливість вибору для дитини.

2. Умовні знаки, які допоможуть відмовитися від конфлікту обом сторонам.

3. Умови договору, які необхідно виконувати.

4. Узаконені рамки поведінки. Наприклад, якщо дитина любить малювати на стінах, краще створити для неї відповідні умови, ніж кожен раз зриватися на крик.

5. Ситуацію успіху, в якій виграють обидві сторонни.

6. Незвичайні обставини, здійснивши несподіваний вчинок.

7. Веселу і забавну атмосферу для буденного і звичного заняття.

Виховати дітей без покарання можна, навчившись ввічливо говорити «ні».
Ефективна зброя в боротьбі з конфліктною ситуацією - постаратися її уникнути, але не за рахунок покарання. Краще стримати свій запал, ніж пиляти дитину за погану поведінку. І ще не варто поспішати, домагаючись своєї мети. Необдумані дії можуть призвести до непередбачуваних наслідків.

(лютий 2017)

Дитина мстить або ухиляється від обов'язків

Покарань варто уникати ще й тому, що вони вселяють в дитину відчуття власної нікчемності. Деякі діти відчувають образу, а деякі здатні на помсту.

Дитину не можна лаяти, оскільки в стані відчаю вона здатна нашкодити собі та іншим. Слід спробувати:

1. Виділити п'ять якостей, які відрізняють капризулю і змушують вас любити її ще сильніше. Це дозволить подолати власну образу на неслухняного малюка і перейти до наступного кроку.

2. Відновити усіма можливими способами взаємини з дитиною. Для цього протягом деякого часу не треба нагадувати про неприємності, поки бажання зігнати свою образу відійде на другий план.

Ви помітили, що дитина наполегливо доводить, що вона слабка, дурна, незграбна, а в дійсності все більше і більше уникає домашніх справ? Вона вимагає жалості і співчуття, але при цьому легко відмовляється від покладених на неї зобов'язань? Схема поведінки в такому випадку може бути наступною:

1. Не можна й далі жаліти дитину, оскільки це виробляє звичку домагатися своєї мети, демонструючи сумний настрій. Стаючи дорослою, вона як і раніше буде «тиснути на жалість» і відчувати депресію.

2. Не можна створювати ситуацію, в якій дитина скаже, що не може щось зробити.

3. Поставте перед нею легку ціль, в якій можна досягти успіху, а потім ускладніть завдання.

Важко бути одночасно добрим і суворим, але цьому варто вчитися. Необхідно прийняти і полюбити дитину такою, якою вона є. Не можна давати йому привід зазіхати на свої батьківські права, але і не можна примушувати до того, що він не хоче робити. Варто продемонструвати, що дитина іноді потрапляє в неприємні ситуації з власної вини, але ви готові йому завжди допомогти.

(березень 2017)

Спілкування з дитиною без докорів та роздратування

Більшість сучасних психологів сходиться на думці про те, що дитину треба приймати і любити безвідносно до її поведінки. Пустощі - це сигнал, але не для покарання, а для зміни власної поведінки.

Професор Ю. Гіппенрейтер вважає, що виховання дітей неможливо без виправлення допущених ними помилок. Однак радить батькам помічати не всі помилки. А якщо немає сил мовчати, то обговорювати їх не тоді, коли дитина захоплена, а коли вона спокійна і готова визнати свою неправоту.

Якщо син чи донька з інтересом і задоволенням роблять щось, то мамі чи татові краще залишити їх у спокої, позбавивши від зауважень, крику і покарання. Але бувають випадки, коли дитяча поведінка може нанести непоправної шкоди, наприклад, здоров'ю. Тоді допомога батька обов'язкова, і краще починати допомагати зі слів: «Давай зробимо це разом ...».

Чи так важко залишити дітей без покарання, якщо вони не прибирають іграшки? Якщо ви давно перейшли на доброзичливий тон спілкування, то попередні правила виявляться в силі.

Для дорослішання дитині необхідно нести відповідальність за допущені помилки, зустрічаючись з наслідками своїх поганих дій чи бездіяльності. Завдання батьків - дати їм таку можливість.

У випадках, коли дитина цілком задоволена своїми діями, але ви розумієте їх нерозсудливість, поділіться своїми переживаннями в доступній для неї формі. При цьому не варто говорити про страшні гріхи і погану поведінку, краще говорити саме про свої почуття, застосовуючи форму першої особи.

Виховання без покарань - це можливість для кожного батька переосмислити власну поведінку і зрозуміти, що конфлікт виникає тільки внаслідок нерозуміння. Наприклад, досить усвідомити, що деякі речі для дитини неможливі або важко здійснені. Чи варто лаяти однорічного малюка, який не знає про небезпеку, що виходить від розеток? Краще зробити так, щоб джерело спокуси стало їй недоступним.

Так само як і обставини, можна змінити свої очікування: вони повинні бути відповідні можливостям дитини. Рано чи пізно кожен батько повинен навчитися позбавлятися від власних переживань.

Методика православного психолога Т. Шишова, яка розробляє стратегію виховання дитини з урахуванням православних традицій, вважає, що покарання має бути присутнім в сімейній практиці. Але це особливе покарання - з любов'ю.

Заборони, що розглядаються теж як вид покарання, необхідно строго дозувати. Занадто вузькі рамки дозволеного рано чи пізно можуть привести до бунту. З іншого боку, відсутність заборони призводить до самого тяжкого дитячого гріха - ігнорування батьків.
Дієве покарання має бути послідовним: один і той же вчинок повинен припинятися не тільки тоді, коли у батьків з'явився відповідний настрій. Список дозволених «гріхів» рекомендується обговорити на сімейній раді і узгодити для того, щоб дитина не маніпулювала ставленням батьків до його провини.

Покарання може відбуватися і в фізичній формі. До п'яти років можна використовувати легкий ляпанець по попі, особливо це стосується легко збудливих дітей, у яких потреба тілесному контакті підвищена.

При важкій провині не гріх скористатися ременем. А бойкот можна вважати крайнім заходом впливу на неслухняного забіяку. Обмеження одне - покарання застосовується тільки в рідкісних випадках, тоді воно буде більш дієвим.

(квітень 2017)

Поради сучасних психологів

Підсумовуючи міркування вітчизняних і зарубіжних психологів і вихователів, наводимо 8 правил поведінки для батьків, які замість покарання воліють налагоджувати довірчі відносини з дитиною, запропоновані психологом-практиком Е. Росинським.

1. Дитина не повинна вивести дорослу розважливу ​​людину з рівноваги. Дорослий розуміє сенс своїх вчинків і вчинків інших, тому дитячі капризи його не дратують. Крик і капризи - це прояв слабкості, що дозволяє маленькому маніпулятору здобути перемогу і домогтися свого.

2. Оцінюйте дитину позитивно, не принижуйте її гідність. Завжди слід оцінювати вчинки, а не особистість, давати необразливе, але чітке визначення поведінки.

3. Використовуйте нестандартну реакцію на непослух малюка, здивуєте, а потім розгорніть ситуацію так, щоб домогтися свого. Подив перемкне увагу дитини, переформатує спілкування.

4. Якщо вимоги малюка не приносять шкоду, краще м'яко погодитися з ним, а не продовжувати наполягати на своєму. Таким чином, дитина відчує підтримку від мами чи тата, зрозуміє, що його слухають і чують.

5. У спілкуванні з примхливою дитиною краще використовувати логіку і аргументи, а не категоричну заборону без пояснення причин. Згодом це дозволить створити гармонійні стосунки взаємної довіри.

6. Привчайте дитину теж аргументувати свої вимоги, домовлятися, йти на поступки. Це шлях до подальшої соціалізації.

7. Дайте дитині можливість змиритися із забороною, не варто вимагати слухняності негайно. Порушуючи це правило, можна травмувати самоповагу малюка і спровокувати до більш категоричного протистояння рішенням дорослого.

8. Варто навчитися довіряти думці дитини, прислухатися до неї, обговорювати проблеми разом, шукати компроміси.

Якими б простими не здавалися поради психологів і вихователів, реалізувати їх на практиці набагато складніше. Вибудовування довірчих відносин з дитиною, виховання без покарань - це важка щоденна праця, причому працювати слід, перш за все, над собою. Зате результат цієї невтомної праці - взаєморозуміння і дружня атмосфера в сім'ї - дозволять вашому малюкові стати успішною і щасливою людиною.

(травень 2017)

Практичний психолог Л.В. Северіна
Кiлькiсть переглядiв: 47