Виховання обдорованої дитини в сім'ї

Здатність до творчості є однією з найважливіших умов для успішного самовираження особистості, її всебічної реалізації та адаптації в сучусному світі. Серед особистісних рис, що сприяють розвитку творчості, виделяють такі:
  • впевненість у своїх силах, оптимізм;
  • висока самооцінка;
  • самостійність;
  • здатність до критичного аналізу;
  • здатність правильно формулювати проблему;
  • схильність до ризику;
  • відсутність страху здатися дивним і незвичайним;
  • відсутність конформності;
  • толерантність, терпимість до ідей інших людей;
  • образність мислення;
  • концентрація уваги.

Поради батькам

Дуже багато у благополуччі й успішному розвитку обдарованої дитини залежить від вас. Радійте своїй незвичайній дитині. Пам'ятайте, що вона не лише обдарована і талановита, але перш за все - ваша дитина, якій потрібні любов, захист і співчуття.
Виховувати обдаровану дитину нелегко, але приємно. Відвідуйте зі своєю дитиною музичні заняття, спектаклі, кіно, крамниці, гуляйте разом. Не ведіть з нею "дитячих" розмов, спілкуйтесь на рівних. Читайте їй більше книг, грайтеся в слова. Звичайна прогулянка, похід у магазин цілком підходять для словесних вправ. Стимулюйте природну зацікавленість та енегрію вашої дитини, серйозно відповідайте на її запитання, розвивайте здатність до узагальнення. Попросіть дитину коротко переказати сюжет фільму, сформулювати тему вистави, прочитаної книги. Нехай ваша дитина більше говорить про свої почуття, висловлює свою думку з того чи іншого приводу. Навчайте дитину відстоювати свою думку. Дитині необхідне інтелектуальне середовище, тому знайдіть інших дітей і дорослих, з якими вона могла б обговорювати цікаві питання.
Заохочуйте дитину до складання розповідей, казок, пісень, написання картин. Виконуйте роль секретаря.
Для розвитку творчості у дітей рекомендую виконувати такі вправи:
  • придумайте оповідання із запропонованими словами, наприклад: зима, свято, погода.
  • візьміть будь-яку домашню річ і придумайте п'ять нових способів її використовувати.
  • придумайте нову домашню тварину, використовуючи ознаки відомих тварин, і назвіть її.
Слухайте музику різних напрямків, обговорюйте настрої й інтерпретацію, заохочуйте вільне вираження дитини в жестах, танцях, музиці. Спостерігайте за зірками і вивчайте астрономію. Допомагайте вашій дитині збирати різні колекції: марок, рослин, монет. Придумайте новий вид спорту. Займайтеся цим спортом, використовуючи придумані придумані правила, форму, знаряддя. Вивчайте історію фольклорних та інших свят. Проводьте прості фізичні та хімічні досліди з домашніми предметами. Складайте та розгадуйте кросворди, анаграми, ребуми, цікаві задачі і загадки.
батьки не повинні критикувати невдачі дитини і вимагати, аби вона щодня показувала високий різультат. Треба дати їй зрозуміти, що успіхи й навдачі часто трапляються в житті.

Умови, які потрібно створити вдома, щоб виявити здібності дитини

  1. Створіть дитині затишну і безпечну психологічну базу для її пошуків.
  2. Підтримуйте схильність дитини до творчості і виявляйте співчуття у випадку невдачі.
  3. Будьте терпимі до дивних ідей, поважайте допитливість, запитання й теорії дитини. Намагайтесь відповідати на всі запитання, навіть якщо вони здаються дивними й абсурдними.
  4. Давайте дитині побути на самоті і дозволяйте, якщо вона цього хоче, займатися своїми справами. Надлишок опіки може пригальмувати творчість.
  5. Допомагайте дитині вчитися будувати систему цінностей, не обов'язко засновану на її власних поглядах,щоб вона могла поважати себе і свої ідеї поряд з ідеями інших.
  6. Допомагайте дитині у задоволенні основних людських потреб (почуття безпеки, любові, поваги до себе й оточення).
  7. Виявлення
Кiлькiсть переглядiв: 256